כותרות האתמול: 8 ביוני, 1978

יונ 08

לידתו של "בני בום" הייתה קשה כמו של בנימין בוגנים, גיבור המחזמר, שאמו מתה כאשר ילדה אותו והוא גדול בשכונה בדרום תל אביב, עם אבא שיכור ועם חלומות גדולים להיות זמר, אותם הגשים בעזרת ג'קי, עבריין שפגש בכלא, שם ריצה את עונשו בגלל גניבת טלוויזיה מדירה בצפון תל אביב. ג'קי הודיע לו שעליו להחליף את שמו למשהו יותר קליט, כי "בנימין בוגנים זה שם של חזן בבית כנסת של עולי מרוקו".

קן גלובוס (מוזיקה) ואהוד מנור (מלים), כתבו את מחזמר-הרוק שבו כיכבו ויק תבור בתפקיד בני בום, אריה מוסקונה כג'קי, וריקי גל, ששיחקה את כל הדמויות הנשיות, מהילדה סימה שהייתה חברתו הראשונה של בני, יצאנית מזדקנת ויח"צנית שבני מתאהב בה.

לא בקלות הגיח "בני בום" לאוויר העולם. גלובוס כתב את השירים, באנגלית, בתחילת שנות ה-70 , אבל לא הצליח לקדם את המחזמר. ב-1974 פנה לאהוד מנור, כדי שיכתוב מילים בעברית ללחנים שלו. מנור סיפר ללהיטון, "בדרך כלל אני רגיל לעבוד ביחידות, אבל הפעם זו הייתה התנסות ראשונה בכתיבה משותפת. קן ידע איזה תמלילים הוא רוצה באנגלית, אבל לא תמיד זה התלבש טוב על העברית. הוא גם לא הבין בדיוק את הדקויות ומשחקי המלים של התמליל העברי והייתי צריך להקדיש חלק נכבד מזמן העבודה כדי להסביר לו את הכוונות שמאחורי המילים – באותיות אנגליות".

מנור הקדיש את כל קיץ 1974 , כמעט, לכתיבת המחזמר, ולדבריו, הרעיון כל כך הלהיב אותו שהוא לא חש קושי בכתיבה. הוא סיפר שבנימין בוגנים הוא שילוב של שם המושבה בה נולד, בנימינה, וחייל בשם בוגנים, איתו שירת מנור בצבא. "אני לא זוכר את שמו הפרטי", התנצל מנור, "אבל שם משפחתו נתקע לי בראש".

ב-1975 נעשה ניסיון ראשון להפיק את "בני בום" ופורסם אז בלהיטון כי בתפקידים הראשיים יופיעו הזמר דני מסנג וגלי עטרי, אבל לא יצא מזה דבר. רק ב-1978 הגיע המחזמר לבמה, כשבתפקיד הראשי מופיע ויק תבור, יוצא להקת האחים והאחיות. אגב, כעבור שנים אחדות, תבור וריקי גל ייפגשו שוב על הבמה, במחזמר "אוויטה" בכיכובה.

Leave a Reply

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *