מותו של גאון מיוסר

יונ 24

(צילום: יוסי צבקר)

חיים נוי על "לשבור את הצופן" בבית צבי: הצגה מרגשת ומותחת על הגאון המתמטי הבריטי אלן טיורינג שתרומתו המכרעת לניצחון על גרמניה הנאצית לא עמדה לזכותו כאשר התברר שהוא הומוסקסואל, עבירה פלילית באותה תקופה, ובפניו הונחה הברירה האכזרית, כלא או סירוס כימי.

 

"לשבור את הצופן",  מחזהו של יו ויטמור על פי ספרו של אנדרו הודג'ס, בתרגומו הקולח והרהוט של אהוד מנור, היא הצגה מרגשת ומותחת על חייו של אלן טיורינג, הגאון המתמטי שפיצח את הצופן הנאצי ושם קץ לחייו בעקבות טיפול סירוס, בשל נטייה מינית שבאותם ימים הייתה אסורה בבריטניה. ההפקה בבית צבי ברמת גן שופכת אור על האיש שיכולתו המדעית תרמה לניצחון בעלות הברית ומצד שני מאירה תקופה אפלה בבריטניה הנאורה שבה התנהגות הומוסקסואלית הייתה עבירה פלילית שדינה מאסר או סירוס.

אלון אופיר ביים את ההצגה והרשים בהברקות תיאטרליות, במיוחד סצנות השזורות אלה בסופן של אלה והתנהלות בשני מישורים – עבר והווה.

כאמור, העלילה עוסקת באלן טיורינג, ממניחי היסודות למדעי המחשב שנקרא לדגל כדי לפצח את ה"אניגמה", מכונת הצופן של גרמניה הנאצית שאיש לא הצליח עד אז לפענח אותה. טיורינג וצוותו הצליחו במשימה ותרמו בכך ליתרון מודיעיני על פני הצבא הנאצי. במקביל, מתוארים חייו הפרטיים של טיורינג ההומוסקסואל, שהסתבך עם חבר עבריין. כאשר גילתה המשטרה את נטייתו המינית הוא הועמד לדין, אך הסכים להמיר את עונש המאסר בסירוס הורמונאלי שנועד כביכול לרפא את הנטייה המינית, שהייתה עבירה פלילית באותה תקופה בבריטניה. בסופו של דבר, טיורינג הרעיל עצמו כאשר נגס בתפוח ספוג בציאניד, אזכור לתפוח המורעל מאגדת שלגיה. אמו טענה כי הייתה זו תאונה כימית כיון שלא הקפיד על ניקיון וסדר במעבדה.

רק לפני עשר שנים בלבד התנצלה הממשלה הבריטית על יחסה לאיש שחשף את סודות הנאצים ורק לפני שש שנים חננה אותו המלכה אליזבת השנייה.

תומר יפרח, הדומה במראהו לגיבור המחזה, מגלם את טיורינג ברגש רב ובמשחק מרשים ומשכנע.

הראל גלזר מצוין בתפקיד מגלם את הסמל החוקר. יוגב אטיאס מגיש הופעה משובחת כחברו המנוח של טיורינג, כריסטופר, וכחבר יווני, ניקוס.

נוי בן ברית מעולה בגילום שרה, אמו של טיורינג, ומשחקה הוא מדויק ומרגש. לירן ליפשיץ נהדר בתפקיד רון, חברו העבריין של טיורינג. משחקו אותנטי ויש לו יכולת תיאטרלית מעולה.

אהוביה אדלסון מצוין כאיש הביטחון המתרה בטיורינג לבל יהיה נתון לסחיטה אפשרית מצד חבריו. אחיקם ציפקיס מגיש משחק מרשים כנוקס, האיש שמגייס את טיורינג. משחקו מוקפד ומוצלח מאוד. גל שטרית המקסימה משובחת כעוזרתו של טיורינג, המתאהבת בו עד שהוא מגלה לה על נטיותיו.

סלבה מלצב עיצב תפאורה המבוססת על לוחות ועליהן נוסחאות מתמטיות. נטשה מנטל עיצבה בגדים תקופתיים, שמרניים,  מחויטים ויפים. ליאור מיטל עיצב תאורה ראויה. בוריס מלקובסקי אחראי למוזיקה המקורית הנפלאה.

Leave a Reply

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *