מטורלל אך תרבותי

ינו 28

(צילום: ז'ראר אלון)

(צילום: ז'ראר אלון)

חיים נוי על שעה של שקט, בכיכובו של ששון גבאי: קומדיה צרפתית פרועה שגורפת צחוק בלתי נשלט מהקהל. בידור חם ללילות החורף.

 
שעה של שקט, הפקה משותפת של תיאטרון בית ליסין ותיאטרון חיפה, בכיכובו של ששון גבאי, היא קומדיה צרפתית מטורפת ופרועה פרי עטו של המחזאי המבריק פלוריאן זלר, הגורפת פרצי צחוק בלתי נשלט בקהל ומעניקה בידור חם בשיאם של ימי הקור. הבמאי משה נאור, המנהל האמנותי של תיאטרון חיפה, העלה חוויה תיאטרלית מענגת שאינה מתיימרת להקנות שום ערך מוסף, מלבד להצחיק באופן שנון ותרבותי.
העלילה עוסקת במישל שמצליח לרכוש בשוק הפשפשים תקליט ישן אותו הוא מחפש זה שנים. הוא מצפה בכיליון עיניים לשעה של שקט ורוגע, כדי שיוכל להאזין לתקליט. הצרות מתרגשות עליו בקצב בלתי ייאמן. סופו של הערב הנעים הוא חורבן כללי, כשבתווך אשתו, בנו המשונה, המאהבת, השכן הפולני והשיפוצניק הבלתי חוקי. וכך במחי רגע, הופכים חייו של מישל לסיוט מר וגם לפארסה עליזה ומטורפת שבה כל עולמו מתהפך וגם אז, אין הוא שוכח לנעול את הדלת, הפרוצה והנוטה על צידה, בשיאו של ערב מטורלל למדי.
פלוריאן זלר הנפיק את הקומדיה החדשה שלו בקצב מדהים, לאחר שורת קומדיות שהפכו ללהיטים. גם הפעם הצליח המחזאי הצעיר, בן 36 , ליצור מחזה קולח, חף מכל אלמנטים וולגריים. הקומדיה שנונה, ברמה אנינה ובטעם טוב, למרות המהומה על הבמה.
משה נאור שזר בהצגה הברקות בימוי רבות. בין היתר מוצא עצמו מישל (ששון גבאי), סופג דליים של מים. המימיקה של השיפוצניק המחקה את מישל היא נפלאה ובכלל, כל ההצגה היא שיר הלל לצחוק, והצחוקים רבים.
ששון גבאי שוב מספק את השטיקים הקומיים הידועים שלו. אולם מדובר במשחק מקצועי, נבון ומענג עד מאוד. אין ספק שגבאי הוא שחקן בעל שעור קומה בתחום, רב מג של משחק שנון ומוצלח.
הדס קלדרון המצוינת מעצבת נפלא את נטלי, אשתו של מישל, המתוודה לפניו על אירוע מלפני 30 שנה, כאשר כל מעייניו של בעלה נתונים בשלב זה לתקליט היקר שהשיג לאחר שנות חיפוש רבות. רפי תבור מגלם באורח מדהים את השכן פאבל, ולמרות התפקיד האפיזודי לכאורה, לא אחת הוא גונב את ההצגה וכולו עונג צופים, תרתי משמע.
עופרי פרישקולניק-אלדד מגלמת את אלזה, המאהבת הסודית של מישל ומשחקה משובח ואמין, במיוחד בסצנה שבה היא מתוודה בפני נטלי. אלעד אטרקצ'י מגלם את סבסטיאן, בנם יוצא הדופן של מישל ונטלי. לבוש כהיפי, עם רעמה צבעונית הזויה, הוא מודיע לנוכחים כי החליף את שמו לפאקינג-רט, עכברוש מזוין, ויוצא בשמו החדש למסע הופעות עם להקתו המוזרה לא פחות. אטרקצ'י מיטיב לגלם את הדמות, וקור הרוח שלו והשלווה החריגה בנוף המשחק המטורלל של הנוכחים, מעניקים לו נקודות זכות על משחק מעולה.
בתפקיד פייר, חברו הטוב של מישל וגם מאהבה של אשתו, מופיע ז'יל בן דוד המקצועי ומשחקו נעים ומוצלח מאוד. הוא אמנם סופג חבטות מכל עבר, אבל מקפיד להיות הג'נטלמן המושלם. גיל וסרמן משחק נפלא את השיפוצניק הבלתי חוקי מפורטוגל המתחזה לשיפוצניק פולני. וסרמן הוא גונב הצגות מדופלם ומשחקו מותיר רושם עז, בזכות המימיקה הנפלאה, צורת דיבורו וכל תנועותיו, המעוררות פרצי צחוק בקהל הקהל.
דורי פרנס תרגם את המחזה לשפה עכשווית וקולחת. סשה ליסיאנסקי עיצב תפאורה נהדרת של דירת המגורים, הנחרבת לאיטה באמצעות מכאניקה מצוינת. אורן דר עיצב את התלבושות היפות ובמיוחד זו של סבסטיאן-פאקינג דוג, ההזויה והמוטרפת. שאול בסר אחראי למוזיקה הנעימה. אורי מורג עיצב תאורה נאותה וראויה. אילן גזית הדריך את קרבות הבמה, תגרות הידיים בין המשתתפים.

מתוך הגרסה הקולנועית למחזה

Leave a Reply

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *