מתנת שנת השמיטה

ספט 28

7 צילום מסך של האתר

 

אהרון מורג על 7 , מיזם ייחודי לשנת השמיטה שהחלה זה עתה, המציע חינם שבעה ביצועים מחודשים של ארקדי דוכין, ברי סחרוף, דודי לוי ואחרים.

 

את האי.פי הזה לא תמצאו בחנויות וגם אין צורך להתאמץ כדי להגיע אליו. שבעה השירים, כולם ביצועים מחודשים לשירים עבריים ידועים, זמינים, חינם, באתר www.year7.org . רק להיכנס, לשמוע, להוריד, ויש גם קישור לערוץ המיזם ביוטיוב ולדפי הפייסבוק והאינסטגרם.
מאחורי 7 עומדים יוצרים ואנשי מדיה ועסקים, מהארץ, וישראלים המתגוררים בחו"ל. המטרה, לדבריהם, "להביא את בשורת השמיטה לקהל הישראלי של המאה ה-21 ". השמיטה, אחת לשבע שנים, מאפשרת לאדמה לנוח ולציבור כולו ליהנות מפירותיה, איש איש לפי צרכיו . רעיון סוציאלי למופת. מכאן גם חלוקת השירים, בחינם ובלב חפץ.
משה לוי הוא המנהל המוזיקלי והמפיק של המיזם, כשלצידו תום כהן (תזמור ועיבודים), ונגנים מהתזמורת האנדלוסית אשקלון. לוי מנגן בפסנתר, שהוא הכלי הדומיננטי ברוב הביצועים, האקוסטיים-קאמריים, באווירה מלנכולית, כיאה לתקופת החגים, הסתלקות הקיץ ובוא הסתיו. את האווירה הזאת מייצגים היטב ארקדי דוכין, עם עץ השדה (במקור: נורית גלרון), עידן חביב (אל המנוחה, של מאיר בנאי), שי גבסו (לתת, בועז שרעבי), וקורין אלאל שמעניקה פירוש אישי חדש ליש לך אותי (תיסלם).

משה לוי. צילום: טל שחר

משה לוי. צילום: טל שחר

אבל יש גם כאלה שניסו קצת אחרת: דנה עדיני אמנם לא נפרדת מהמלנכוליה אבל נוסף אלמנט ג'זי לעל פני האדמה (שלום חנוך). דניאל זמיר וברי סחרוף ביצעו את שדמתי ברוח המקור (ידידיה אדמון הלחין ב-1927 את מילותיו של יצחק שנהר): הקפדה על ח' ו-ע', מזרחי-פולקלוריסטי עם סקסופון (זמיר), וגיטרה חשמלית (סחרוף), בדואט שאינו חושש להישמע מיושן ואף אנכרוניסטי. דודי לוי שר את לוקח ת'זמן באופן שונה מאוד מהמקור (יצחק קלפטר שר סולו בלהקת צליל מכוון), אבל הטקסט של יונתן גפן מרגיש טוב מאוד בעיבוד הקברטי, המשועשע וכאמור, יוצא דופן בין רוב השירים כאן.
אוסף שירים ראוי בהחלט. לכו להוריד. זה חוקי, זה בחינם וזה מומלץ.

 

שדמתי – מתוך הופעה בזאפה הרצליה באפריל 2012

Leave a Reply

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *