עדיין אותה האחת

אוק 09

(צילום: באדיבות הליקון)

אחרי 15 שנה, בעיות בריאות קשות, גירושין, נישואין, שאניה טוויין מוציאה אלבום חדש, NOW , ומצהירה, "אני עדיין אני, אבל השתניתי".

 

שאניה טוויין מחזיקה בכמה שיאים במצעד האלבומים בארצות הברית, ובכלל: come on over שלה, שיצא לפני עשרים שנה, הוא אלבום הקאנטרי הנמכר ביותר אי פעם, כמובן גם אלבום הקאנטרי הנמכר ביותר בביצוע זמרת והאלבום הנמכר ביותר, בכל ז'אנר, של זמר(ת) או להקה מקנדה. במספרים: 40 מיליון עותקים, מזה 20 מיליון בארצות הברית בלבד. אחד השירים מהאלבום, you're still the one הוא להיטה הגדול ביותר, הגיע למקום השני במצעד האמריקאי, זכה בשני פרסי גראמי ונמכר ביותר משני מיליון עותקים.

לכאורה, בקריירה ארוכה ומצליחה כל כך, טוויין הייתה אמורה להוציא לא מעט אלבומים, אבל now הוא בסך הכל אלבום האולפן החמישי שלה. הקודם יצא לפני 15 שנה . בין לבין, טוויין כיכבה בטלנובלה מהחיים: היא התגרשה מבעלה ומפיק אלבומיה, רוברט "מאט" לאנג', לאחר שבגד בה עם חברתה הטובה ביותר נישאה לגבר אחר, מנהל בכיר בקונצרן נסטלה (טוויין חולקת את חייה בין קנדה לשווייץ), מי שהיה בעלה של אותה חברה-לשעבר.

אבל יותר מהסערות בזוגיות, הבריאות של טוויין היא שגרמה לקריירה שלה להאט עד כדי עצירה מוחלטת: טוויין סבלה מדיספוניה, מחלה הגורמת לקשיים בדיבור בגלל הפרעות במיתרי הקול, בלשון ובלוע, ואם לא די במחלה אחת, טוויין אובחנה גם כסובלת ממחלת ליים הזיהומית, שגורמת לחום גבוה, כאבי מפרקים ושרירים וחולשה מתמשכת וקבועה.

אבל טוויין, בת 52 , אמא לאז'ה (כלומר: אסיה, באנגלית), בן ה-16 , התאוששה, אישית ומקצועית, ו-now הוא הוכחה לכך. היא כתבה את כל שירי האלבום, שנכנס למקום הראשון במצעד האמריקאי, עם 137 אלף עותקים (מתוכם 134 אלף בעותקים פיזיים, דיסקים ותקליטים), עם שותפים ולבדה. היא גם הפיקה, יחד עם ג'ייק גוסלינג (אד שיראן), רון אניולו ואחרים. גם את המיקס היא לקחה על עצמה.

אולי זה היה כדי להוכיח שהיא מסוגלת לעשות מוזיקה גם בלי לאנג'. אולי פשוט חשה שאין לה ברירה, לאחר תקופת היעדרות כה ארוכה, אלא לעשות הכל בעצמה. "הייתי מעורבת בכתיבה ובהפקה יותר מתמיד ואהבתי את זה", אמרה. "ידעתי שזה יהיה אלבום עצמאי, אבל לא היה לי מושג איך להתחיל לעבוד עליו. אז אמרתי לעצמי: תתחילי לכתוב, וחזרתי להיות כותבת השירים שהייתי לפני שהכרתי את מאט. זה לא היה פשוט, בגלל שלא יכולתי לקבל פידבק מיידי על השירים, כפי שהיה בעבר. האחריות הייתה כולה עליי, אבל מאוד נהניתי מהתהליך. לא רציתי להגביל את עצמי. בחרתי מפיקים שידעתי שיהיו מוכנים לשותפות מלאה בינינו. כל אחד הביא משהו ייחודי משלו וכולם היו מאוד פתוחים וקשובים לחזון שלי".

טוויין חזרה, ומוכיחה שהיא עדיין האחת, או לפחות אחת מקבוצה נבחרת של זמרות משובחות. גם לאחר המלחמה במיתרי הקול הסוררים שלה. "גיליתי בקול שלי דברים שלא ידעתי שהם שם, דברים שלא ניסיתי בעבר, כי לא הייתי צריכה לעשות זאת", היא אמרה. "גיליתי בקולי אלמנטים חדשים, אולי מעין פיצוי על דברים אחרים שכבר אינני יכולה לעשות כיום. הקול שלי עדיין מגיע גבוה כמו תמיד אבל עכשיו אני יכולה להגיע גם לצלילים נמוכים, וזו תגלית נעימה מאוד מבחינתי. כפי שכתבתי בשיר all in all שמסיים את האלבום: אני עדיין אני, אבל השתניתי".

Leave a Reply

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *