שירים מתוך הכאב

אפר 09

(ציור: אלי אלגרט ז"ל)

בן דנציג כתב שיר על דודו האהוב, שמת. נועם ואורי כלטוב שרים את מילותיה של הילדה היהודייה מהונגריה, גבריאלה לקס, שנרצחה באושוויץ.

 

בן דנציג, זמר ויוצר, מספר: "'אלי אלי' הוא שיר זיכרון לדוד שלי, האמן אלי אלגרט, שנפטר בנובמבר האחרון.

אלי היה אמן נדיר וצייר כל חייו, מילדות עד לרגע האחרון. בזמן שירותו הצבאי נפצע אלי באורח אנוש. הוא הצליח לצאת מהפציעה דרך  הציור ולאחר כשנתיים חזר לצבא ונלחם במלחמת יום הכיפורים ולאחר מכן במלחמת לבנון הראשונה.

לא הספקתי להפרד ממנו, לומר לו תודה על העזרה, האהבה והחוכמה שתמיד ידע לתת לכל מי שהכיר אותו. 'אלי אלי' הוא הניסיון שלי לצאת מהאבל וההלם שעטף אותי אחרי לכתו בצלילים ומילים". 

האחים כלטוב, נועם ואורי, הזכורים מ"בית ספר למוזיקה", הקליטו את "העם אשר בחרת" ורק לאחר שצילמו את הקליפ התברר שיש קשר משפחתי ביניהם לכותבת השיר, גבריאלה לקס, שנרצחה באושוויץ, בגיל 14 ,

לדברי האחים, "גבריאלה לקס ז"ל כתבה את 'העם אשר בחרת' כשהייתה בת 12. כשנתיים לאחר מכן היא נרצחה באוושויץ. השיר הוא מתוך מכתב בהונגרית, בו כתבה גבריאלה את חלומותיה וחששותיה מפני העתיד הקרב. זכינו לבצע את השיר המיוחד הזה ולצלם לו קליפ (שביים עמית בן עטר, מלחין השיר), שיתאר ולו מעט את המסע שעברה גבריאלה, מתוך רצון לתת לילדה עם החלומות והשאיפות קול משלה. לאחר שצילמנו והקלטנו את השיר גילינו להפתעתנו שגבריאלה קשורה אלינו בקשר משפחתי, והקשרים שהתגלו מאחורי המכתב הם לא-נורמליים ואפילו הזויים. נשמח מאוד אם תאזינו לשיר, ותעזרו לנו להנציח חיים שאבדו ואינם".

 

 

Leave a Reply

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *